Re/Max Glorion > Aktuality a články > Články o realitách > Úschova finančních prostředků při koupi nemovitosti v České republice

Úschova finančních prostředků při koupi nemovitosti v České republice

Sdílet tento příspěvek

Úschova finančních prostředků

 

Aby byl nákup a prodej nemovitosti při přechodu peněz z kupujícího na prodávajícího v České republice zcela bezpečný, používá se nejčastěji schovatelský systém. Při těchto transakcích nese odpovědnost za úschovu peněz v souladu s českým právem a na základě smlouvy advokát s členstvím v Advokátní komoře, notář nebo banka.

Převod finančních prostředků prodávajícímu se provádí následujícím způsobem:

 

Kupující použije bankovní převod, kdy je částka za kupovanou nemovitost zaslána na zvláštní účet (custody), který je uveden ve smlouvě.
Jakmile správce obdrží peníze, je jeho povinností informovat prodávajícího.
Úkolem prodávajícího po obdržení tohoto oznámení je předložit dokumenty katastru nemovitostí k následnému přeregistrování nemovitosti.
V procesu převodu vlastnictví nemovitosti na nového vlastníka poskytuje katastr nemovitostí odpovědnému správci jeden ze dvou dokumentů. Může se jednat o kupní smlouvu s příslušnou poznámkou o transakci nebo o prohlášení s uvedením nového vlastníka.
Po obdržení dokladu potvrzujícího transakci musí správce převést celou částku ze zvláštního účtu na účet prodávajícího. Pokud na účtu zůstanou nějaké peníze, správce je vrátí kupujícímu.

Všechny fáze postupu předání se řídí smlouvou o úschově. Tento dokument musí být podepsán správcem a kupujícím a prodávajícím. V některých případech lze transakci provést pomocí hypotéky. Do smlouvy o úschově se pak zapíše ustanovení o účasti banky, která poskytuje úvěrové prostředky.

Přestože přímé platby nejsou v České republice příliš vítány, v některých případech se transakce provádí bez použití úschovy. Tak tomu může být v případě, kdy je nemovitost kupována od stavebníka nebo od prodávajícího, kterému kupující projevil naprostou důvěru.

Zkušení právníci však doporučují používat schémata opatrovnictví.

Sdílet tento příspěvek

Další články

Zobrazit všechny

Podnikatelé, kteří chtějí vyzkoušet nový obor

Teď už vím jistě, že změna je vždy k lepšímu. Neexistuje žádný strach ani pochybnosti o sobě samém. Neexistují žádná omezení. Stačí udělat krok vpřed a vše se určitě vyřeší.

8 října, 2022
2 minuty čtení

Jak se platí za bydlení v České republice

Při rozhodování o koupi nemovitosti v České republice je dobré zjistit si několik podrobností. Náklady na bydlení jsou v této zemi vysoké, zejména pokud jde o hlavní město.Další nákladovou položkou jsou účty za komunální služby, jejichž výše závisí na velikosti nemovitosti, regionu, ve kterém se nachází, způsobu vytápění a dalších faktorech.Níže se podíváme na to, za co zaplatíte více – za byt nebo soukromý dům.

2 října, 2022
3 minuty čtení

Z Kyjeva do Prahy můžete letět za 47 EURO

Od září 2021 nabízí nízkonákladový dopravce SkyUp přímý let z kyjevského letiště do Prahy za pouhých 47 eur, tedy za cenu jednosměrné cesty. Státní letecká služba Ukrajiny udělila dopravci požadované povolení koncem května loňského roku. Podle ní měly lety mezi českou a ukrajinskou metropolí začít 23. září. Dne 27. května byla vydána příslušná práva umožňující společnosti SkyUp létat čtyřikrát týdně. Nízkonákladový dopravce přidělil lety na druhý, čtvrtý a sedmý den v týdnu.

2 října, 2022
2 minuty čtení

Vánoční veletrhy v Praze

V mnoha městech po celém světě jsou Vánoce neuvěřitelně krásným svátkem. V Praze je však atmosféra nadcházejících svátků obzvlášť kouzelná, a to především díky tradičním výročním jarmarkům. V roce 2017 začínají vánoční veletrhy 20. listopadu a budou se konat na sedmi místech ve městě. Polovina veletrhů však bude otevřena až do začátku katolických Vánoc. Zbytek se postará o předvánoční náladu Pražanů a návštěvníků Prahy před svátky a několik dní po nich.

2 října, 2022
4 minuty čtení

Nový rok v České republice a jeho zvláštnosti

Cesta do České republiky je vždy krásná, ať už se jedná o služební cestu, léčení nebo dovolenou. Česká města jsou obzvláště krásná na Silvestra, kdy ve všech domech, ulicích a na náměstích vládne magická atmosféra nadcházejících svátků. Zvláštní pozornost si zaslouží tradice a některé zvláštnosti oslav.

2 října, 2022
3 minuty čtení

Soutěž

Vyhlašujeme soutěž o název pro vznikající bytový komplex

2 října, 2022
1 minuta čtení
View all