Re/Max Glorion > Aktuality a články > Články o realitách > O české nemovitosti je stále velký zájem

O české nemovitosti je stále velký zájem

Sdílet tento příspěvek

Jaký je důvod zvýšené poptávky?

 

Proč se kupující zvedli a ceny podle toho vzrostly? Hlavním důvodem byl pokles úrokových sazeb hypoték během osmiměsíčního období a nárůst jejich objemu a počtu. Úvěry na nemovitosti poskytnuté českými bankami dosáhly v dubnu celkem 39 miliard korun oproti téměř 45 miliardám korun v březnu. Kromě toho se během karantény výrazně snížily výdaje, což vedlo ke zvýšení finančních rezerv.

Protože nemovitosti zůstávají nejlepší investicí, snaží se je koupit ti, kteří mají volnou hotovost nebo jejichž příjem jim umožňuje vzít si hypotéku. Nejméně v 50 % případů však kupující neplánují v kupovaných domech a bytech trvale bydlet. Někdo doufá, že tam stráví víkend, pro někoho je to další zdroj příjmů z pronájmu. Náklady na bydlení jsou však impozantní, cena za metr čtvereční dnes i ve starší zástavbě přesahuje 100 000 korun. Za stejné peníze bylo v roce 2018 možné koupit nemovitost v novostavbě.

 

Náklady na metr čtvereční v České republice

 

Podíváme-li se na příklady, metr čtvereční bydlení ve Středočeském kraji stojí kolem 60 tisíc korun, v Brně cena stoupá a přesahuje 7000 korun. Neméně rychle rostou ceny bytů v horách, kam se stěhuje mnoho lidí, kteří mají vzdálenou práci. Cena nemovitostí v Libereckém kraji je 65 tisíc korun, což je nárůst o třetinu, na Královéhradecku došlo k nárůstu o 19 % a metr čtvereční stojí 58 tisíc korun – takový vliv má poptávka po bydlení v Orlických horách a Krkonoších. Cena bytů v Krušných horách není tak vysoká, i když v oblíbených lokalitách může cena za metr čtvereční přesáhnout 150 000 korun.

Průměrná cena za metr čtvereční české nemovitosti je více než 80 000 korun. Investoři se raději zaměřují na starší, rozsáhlé nemovitosti nebo kupují celou oblast, pokud o ni nemají zájem soukromé osoby. Dalším krokem je rozdělení areálu na jednotlivé byty a jejich prodej soukromým osobám. Pokud se tyto nemovitosti nacházejí v místech s potřebnou infrastrukturou, může být cena za metr čtvereční 100 000 korun.

Sdílet tento příspěvek

Další články

Zobrazit všechny

Inflace v České republice nadále roste

Inflace v České republice nadále roste a její skok je nejrychlejší za posledních 13 let.Podle Českého statistického úřadu dosáhla inflace v září 4,1 %, což je nejvyšší hodnota od listopadu 2008.

2 října, 2022
2 minuty čtení

Zahájení předprodeje nových bytů v Karlových Varech

Tuhnice bytový dům – nadstandardní kvalita v každém metru. Moderní bydlení v Karlových Varech

31 ledna, 2023
1 minuta čtení

Nové vlaky na českých železnicích

České dráhy si u společnosti Škoda Transportation Group objednaly 31 třívozových elektrických vlaků RegioPanter za téměř pět miliard korun. Národní dopravce využil prodlouženou smlouvu, kterou s výrobcem podepsal na podzim 2020. Nové komfortní vlaky pro dopravu v Praze, Středočeském, Ústeckém a Královéhradeckém kraji budou dodány v roce 2024. Podle prezidenta Škody Transportation Petra Brzezina prochází železnice zásadní obnovou svých vozidel, která přiláká více cestujících do veřejné dopravy.

2 října, 2022
1 minuta čtení

Úschova finančních prostředků při koupi nemovitosti v České republice

Koupě nemovitosti v České republice je výhodnou investicí, ale má určité nuance. V České republice není zvykem platit přímo prodejci. Jakmile je požadovaná částka doručena do země, musí být svěřena třetí straně, kterou je notář, právník nebo banka. Tento systém se nazývá opatrovnictví a má určité rysy.

2 října, 2022
2 minuty čtení

Rodiče na rodičovské dovolené

Jak řídit svůj čas a nenechat se řídit jím? Nažhavte se pro velký krok vašeho života. Vstupte do velké rodiny RE/MAX Glorion. Staňte se realitním makléřem!

28 října, 2022
1 minuta čtení

Soutěž

Vyhlašujeme soutěž o název pro vznikající bytový komplex

2 října, 2022
1 minuta čtení
View all