Re/Max Glorion > Aktuality a články > Články o realitách > Koupě bytu v Praze vyžaduje investici ve výši 16 ročních platů

Koupě bytu v Praze vyžaduje investici ve výši 16 ročních platů

Sdílet tento příspěvek

Výpočet indexu

 

Při výpočtu indexu byla zohledněna průměrná měsíční „špinavá“ mzda, která v rámci hlavního města činí 50 556 korun. Cena novostavby bytu činila 9 626 234 korun.
Pokud si vezmeme příklad nákladů na bydlení za posledních pět let, zjistíme, že ceny vzrostly o 90 %. Současně došlo ve stejném období k nárůstu mezd pouze o 33 %. Tento poměr umožnil developerům označit dostupnost bytů za nejhorší za celou dobu sledování indexu CG. Výše uvedené údaje o průměrném příjmu byly získány z informačního systému Ministerstva práce a sociálních věcí. Hodnoty nemovitostí poskytly developerské společnosti Skanska, Central Group a Trigema, které společně provedly analýzu situace.

Dušan Kunovský, který Central Group založil a stojí v jejím čele, se podělil o svou vizi překonání krize. Podle něj je třeba podporovat novou výstavbu a zajistit potřebnou nabídku bydlení v novostavbách. Zároveň by měly být zachovány tržní podmínky a konkurence developerských společností a bank poskytujících hypotéky na bydlení. Zástupci společnosti oznámili celkovou hodnotu pražských rezidenčních nemovitostí připravených k prodeji. Částka činila 1,2 bilionu korun. Část investice odvedená státu dosahuje nejméně 155 miliard korun v DPH.

Informace od vývojářů

 

Podle informací developerů se nejvíce rezidenčních nemovitostí staví v Praze 9. Stavební povolení lze v této městské části získat poměrně rychle, za posledních deset let bylo vydáno v průměru třikrát více povolení než v celé Praze. Každý metr čtvereční obytné plochy v novostavbě v Praze 9 stojí v průměru 115 285 korun. V porovnání s průměrem města je tato cena o 8,8 % nižší.

Pokud jde o počet volných nemovitostí, ke konci třetího čtvrtletí 2021 činil podle údajů společností Trigema, Central Group a Skanska 2 750 nemovitostí. V porovnání s rokem 2020 se tento počet snížil o 52 %. Podle Central Group se počet poskytnutých hypoték brzy znatelně sníží, což povede i ke snížení počtu prodaných bytů.

Sdílet tento příspěvek

Další články

Zobrazit všechny

Odborné tipy pro inspekci nemovitostí: Váš konečný kontrolní seznam

Ať už si chcete nemovitost pronajmout, nebo koupit, její důkladná prohlídka je zásadním krokem. Naši realitní odborníci sestavili komplexní kontrolní seznam, který vám pomůže učinit informované rozhodnutí o vaší investici.

6 března, 2023
2 minuty čtení

Soutěž

Vyhlašujeme soutěž o název pro vznikající bytový komplex

2 října, 2022
1 minuta čtení

Hall of Fame

Tým RE/MAX Glorion gratuluje Alexandru Mizjukovi k prestižnímu mezinárodnímu ocenění Hall of Fame.

12 dubna, 2023
2 minuty čtení

Revoluce v oblasti nemovitostí: 7 nástrojů umělé inteligence pro moderní realitní makléře

Jste realitní makléř, který chce mít náskok před konkurencí a poskytovat svým klientům výjimečné služby? Nehledejte nic jiného než sílu nástrojů umělé inteligence (AI). Od virtuální inscenace po chatboty a tvorbu obsahu – AI zásadním způsobem mění realitní odvětví. V tomto článku se budeme zabývat sedmi špičkovými nástroji AI, které přinášejí revoluci do fungování realitních kanceláří a jejich interakce s klienty.

23 dubna, 2023
6 minut čtení

Valašský kongres 2022

Největší realitní událost roku

23 listopadu, 2022
1 minuta čtení

Nová pobočka Re/Max Glorion v Sokolově

Tento měsíc naše společnost oslavila otevření nové kanceláře Re/Max Glorion v Sokolově

21 listopadu, 2022
1 minuta čtení
View all