Re/Max Glorion > Aktuality a články > Novinky z České republiky > Kapr na Vánoce – dlouholetá česká tradice

Kapr na Vánoce – dlouholetá česká tradice

Sdílet tento příspěvek

Historie a zvyky

 

Oblíbená štědrovečerní večeře se smaženým kaprem je jednou z nejmladších vánočních tradic. Ryba se začala častěji objevovat na štědrovečerním stole až na počátku 19. století, předtím byla poměrně vzácná a podávala se k večeři jen v zámožných rodinách. Pravý vánoční kapr (černý kapr) se připravoval dva až tři dny předem a nakládal se do sladké omáčky s ořechy, perníkem a švestkami. Pečený kapr je spolu s bramborovým salátem tradiční součástí štědrovečerní večeře již od 50. let 20. století.

Při štědrovečerní večeři se dodržuje několik zvyků:

  • Pro příležitostné hosty se připravuje talíř navíc nebo se pod talíře dávají šupiny z kapra – pro štěstí a pro jistotu, že příští rok bude dost peněz.
  • Někteří lidé také ze stejného důvodu schovávají kapří šupiny v peněžence.

V některých domácnostech se ve vaně chovají živí kapři, což je atraktivní zejména pro děti. Pro kapry je však pobyt v chlorované vodě spolu s tepelným šokem (rozdíl teplot mezi vodou v kádích a ve vaně) velmi stresující. Na druhé straně někteří lidé svědomitě kupují kapry k Vánocům a vypouštějí je do rybníka nebo řeky. V tomto případě jsou však kapři podrobeni dalším testům, které mohou být smrtelné.

Sdílet tento příspěvek

Další články

Zobrazit všechny

Z Kyjeva do Prahy můžete letět za 47 EURO

Od září 2021 nabízí nízkonákladový dopravce SkyUp přímý let z kyjevského letiště do Prahy za pouhých 47 eur, tedy za cenu jednosměrné cesty. Státní letecká služba Ukrajiny udělila dopravci požadované povolení koncem května loňského roku. Podle ní měly lety mezi českou a ukrajinskou metropolí začít 23. září. Dne 27. května byla vydána příslušná práva umožňující společnosti SkyUp létat čtyřikrát týdně. Nízkonákladový dopravce přidělil lety na druhý, čtvrtý a sedmý den v týdnu.

2 října, 2022
2 minuty čtení

Hall of Fame

Tým RE/MAX Glorion gratuluje Alexandru Mizjukovi k prestižnímu mezinárodnímu ocenění Hall of Fame.

12 dubna, 2023
2 minuty čtení

Soutěž

Vyhlašujeme soutěž o název pro vznikající bytový komplex

2 října, 2022
1 minuta čtení

Družstevní byty, výhody a nevýhody jejich koupě

Koupě družstevního bytu může být dobrou i špatnou investicí, záleží především na úhlu pohledu. Zhodnocení kladných a záporných stránek takového bydlení vám pomůže rozhodnout se a v budoucnu nelitovat své volby.

2 října, 2022
3 minuty čtení

Zaměstnanci bankovních a nebankovních finančních institucí

Hledáte novou příležitost nebo přemýšlíte o změně kariéry? Máte obchodního ducha i zkušenosti v jednání s lidmi a hledáte pro sebe větší rozlet? Pak je pro vás práce realitního makléře v RE/MAX.

28 října, 2022
1 minuta čtení

Nová pobočka Re/Max Glorion v Sokolově

Tento měsíc naše společnost oslavila otevření nové kanceláře Re/Max Glorion v Sokolově

21 listopadu, 2022
1 minuta čtení
View all