Re/Max Glorion > Aktuality a články > Novinky z České republiky > Inflace v České republice nadále roste

Inflace v České republice nadále roste

Sdílet tento příspěvek

Jak se změnily náklady na zboží a služby?

 

Růst cen ovlivňuje řada faktorů, z nichž nejvýznamnější jsou náklady na pohonné hmoty a rezidenční nemovitosti. Oproti červenci, kdy inflace dosáhla 3,4 %, se zvýšila o 0,7 %. Podle Pavly Šedivé z ČSÚ se náklady na výrobky zvýšily oproti září 2020 o 3,6 %, zatímco služby vzrostly zhruba o 5 %.

Již nyní musí čeští občané platit za řadu zboží a služeb mnohem více než v loňském roce, například za nákup stavebního materiálu, pronájem bytu nebo platbu za elektřinu. Nájemné se zvýšilo o 2,5 %, vodné a stočné o 5,5 % a cena ubytování v soukromí o 8,2 %, přičemž se zohlednily zvýšené náklady na materiál. Největší nárůst však zaznamenala cena benzinu. Porovnáme-li ceny v srpnu letošního roku se stejným obdobím loňského roku, činí nárůst 19 %. Podle analytika Miroslava Nováka bude procento inflace z odvětví dopravy v následujících měsících postupně klesat. Na druhou stranu výdaje za potraviny a ubytování budou nadále růst, takže se do konce roku stanou jedním z hlavních faktorů celkové inflace.

Kromě nákladů na dopravu, alkoholických nápojů a tabákových výrobků vzrostly také náklady na stravovací služby. Například cena českého piva vzrostla o 6,3 %. Podle představitelů České národní banky nepřesáhne inflace do konce roku 2021 4 % a v roce 2022 se bude pohybovat nad 3 %.

Sdílet tento příspěvek

Další články

Zobrazit všechny

Nové vlaky na českých železnicích

České dráhy si u společnosti Škoda Transportation Group objednaly 31 třívozových elektrických vlaků RegioPanter za téměř pět miliard korun. Národní dopravce využil prodlouženou smlouvu, kterou s výrobcem podepsal na podzim 2020. Nové komfortní vlaky pro dopravu v Praze, Středočeském, Ústeckém a Královéhradeckém kraji budou dodány v roce 2024. Podle prezidenta Škody Transportation Petra Brzezina prochází železnice zásadní obnovou svých vozidel, která přiláká více cestujících do veřejné dopravy.

2 října, 2022
1 minuta čtení

Cena plynu a elektřiny v České republice vzroste

Změny v českých tarifech se očekávají v lednu, jak oznámil generální ředitel energetické společnosti ČEZ.

2 října, 2022
2 minuty čtení

Revoluce v oblasti nemovitostí: 7 nástrojů umělé inteligence pro moderní realitní makléře

Jste realitní makléř, který chce mít náskok před konkurencí a poskytovat svým klientům výjimečné služby? Nehledejte nic jiného než sílu nástrojů umělé inteligence (AI). Od virtuální inscenace po chatboty a tvorbu obsahu – AI zásadním způsobem mění realitní odvětví. V tomto článku se budeme zabývat sedmi špičkovými nástroji AI, které přinášejí revoluci do fungování realitních kanceláří a jejich interakce s klienty.

23 dubna, 2023
6 minut čtení

Analýza cen nemovitostí 2021-2022

Český trh s nemovitostmi zaznamenal v posledních letech dynamický nárůst cen, a to jak u pronájmu, tak u koupě/prodejů, ale náklady na pořízení bydlení se vyplatily.

30 listopadu, 2022
3 minuty čtení

Nový rok v České republice a jeho zvláštnosti

Cesta do České republiky je vždy krásná, ať už se jedná o služební cestu, léčení nebo dovolenou. Česká města jsou obzvláště krásná na Silvestra, kdy ve všech domech, ulicích a na náměstích vládne magická atmosféra nadcházejících svátků. Zvláštní pozornost si zaslouží tradice a některé zvláštnosti oslav.

2 října, 2022
3 minuty čtení

Zaměstnanci bankovních a nebankovních finančních institucí

Hledáte novou příležitost nebo přemýšlíte o změně kariéry? Máte obchodního ducha i zkušenosti v jednání s lidmi a hledáte pro sebe větší rozlet? Pak je pro vás práce realitního makléře v RE/MAX.

28 října, 2022
1 minuta čtení
View all