Re/Max Glorion > Aktuality a články > Články o realitách > Důsledky koronaviru: Češi se obávají finančních problémů

Důsledky koronaviru: Češi se obávají finančních problémů

Sdílet tento příspěvek

Snížení nákladů a zvýšení rezerv

 

Při pohledu na rozkolísanou světovou ekonomiku je přece jen těžké zůstat klidný. Hlavním cílem tedy bylo omezit výdaje a zvýšit objem úspor „do zásoby“.

Podle průzkumů je zvýšená úzkost Čechů způsobena možným zhoršením finanční situace rodiny.

Pouze 6 % lidí věří, že jejich příjmy letos vzrostou, zatímco ostatní jen doufají, že hrozba pomine a že se v jejich životě nic nezmění. Mezi rostoucí obavy patří možnost ztráty zaměstnání, která se oproti předchozímu roku zvýšila o 30 %.

Skepsi vzbuzují i úvahy o zvyšování mezd, v takový zázrak věří za současných podmínek jen tři z deseti respondentů, další tři pesimisticky očekávají snižování mezd a dvě pětiny dotázaných očekávají stagnaci mezd.

Finanční plánování:

  1. Snížení výdajů a přísnější úspory
  2. Zvýšení úspor, spořicích vkladů
  3. Finanční rezervy

 

V první řadě chtějí Češi omezit vlastní výdaje a zpřísnit režim úspor. Studie ukázaly, že přibližně třetina obyvatel odmítá cokoli ve svém životě změnit nebo snížit náklady. Přibližně 20 % respondentů necítí potřebu šetřit a 14 % tvrdí, že už nemají z čeho. První, co lidé udělají, je, že omezí výdaje na dovolenou – tímto směrem se musí vydat 2/5 populace. Přibližně 37 % se vzdá oprav, nákupu domácích spotřebičů, automobilů a elektroniky. Další třetina se vzdá různých zábavných akcí.

Pokud jde o úspory, Češi spoří prostřednictvím aktivního bankovnictví. Běžné bankovní účty jsou atraktivní pro 32 % populace a dalších 21 % dává přednost termínovaným vkladům nebo spořicím účtům. Každý devátý Čech má zájem o spoření ve formě akcií a podílů a 1/5 populace má své úspory doma. Růst zájmu o bankovní služby začal již v roce 2020, kdy objem vkladů vzrostl za 12 měsíců o 16 % a objem podílových fondů o 102 %.

Finanční rezerva, která bude posílena obezřetným spořením, umožní Čechům méně se obávat neočekávaných výdajů nebo dalšího zhoršení ekonomické situace. 26 % obyvatel uvažuje o pojištění na stáří, dalších 23 % potřebuje rezervu, aby se udrželo nad vodou v případě ztráty příjmu domácnosti, a 22 % má obavy o zajištění bydlení. 21 % lidí nemá v rezervě žádné prostředky, 22 % nemá v rezervě více než 30 000 EEK a 22 % má v rezervě 30 000 až 100 000 EEK. Dalších 11 % má finanční „polštář“ nepřesahující 500 000 EEK.

Sdílet tento příspěvek

Další články

Zobrazit všechny

Koupě bytu v Praze vyžaduje investici ve výši 16 ročních platů

Již tak poměrně drahé byty v České republice nadále zdražují. Na koupi nového bytu o rozloze 70 m2 v hlavním městě je potřeba nejméně šestnáct průměrných ročních platů. Pro srovnání, před rokem by na takový nákup bylo potřeba 14 platů.

2 října, 2022
2 minuty čtení

Účty za služby: jak ušetřit v České republice?

Topná sezóna je energeticky nejnáročnějším obdobím roku. I v době normálního míru dostávali čeští občané několikatisícové složenky za nezaplacené účty za komunální služby. Co tedy můžeme očekávat nyní, kdy růst cen plynu a elektřiny láme historické rekordy, a jak nezkrachovat na platbách? Pojďme to zjistit. Aktuální situace s účty za veřejné služby v České republice […]

2 října, 2022
4 minuty čtení

Makléř měsíce – Říjen

Gratulujeme makléři Jaroslava Smolná Štorkánová k dosažení nejlepších výsledků v říjnu.

21 listopadu, 2022
1 minuta čtení

Kde koupit byty v případě pandemie

Nákup nemovitostí v jiných zemích je mnohými vnímán jako zdroj trvalého pasivního příjmu i jako možná alternativa pozdějšího bydlení ve zvoleném teritoriu. Zajímavé je, že existuje řada evropských zemí, které přitahují zvýšenou pozornost Rusů, pokud jde o nákupy bytů.

2 října, 2022
2 minuty čtení

O české nemovitosti je stále velký zájem

O bydlení v České republice je bez ohledu na pandemii a karanténní omezení stále zájem.Češi nyní aktivně investují do nemovitostí, kupují byty ve městě i mimo něj, rekreační domy, chaty a chalupy v horských oblastech. Co se týče bytů v horách, poptávka je dána touhou po kvalitním rekreačním bydlení. Nárůst poptávky se nemohl neprojevit na cenách bytů, které okamžitě vzrostly. Ceny bytů a starších domů rostly v průměru poměrně stabilně o 11-13 % v tříměsíčních intervalech.

2 října, 2022
3 minuty čtení

Podnikatelé, kteří chtějí vyzkoušet nový obor

Teď už vím jistě, že změna je vždy k lepšímu. Neexistuje žádný strach ani pochybnosti o sobě samém. Neexistují žádná omezení. Stačí udělat krok vpřed a vše se určitě vyřeší.

8 října, 2022
2 minuty čtení
View all