Re/Max Glorion > Aktuality a články > Články o realitách > Družstevní byty, výhody a nevýhody jejich koupě

Družstevní byty, výhody a nevýhody jejich koupě

Sdílet tento příspěvek

Hlavní výhody firemních bytů

Hlavní výhodou firemních bytů je cena, která je u družstevních bytů o 10-20%. Registrace netrvá dlouho, protože transakce se nezapisuje do katastru nemovitostí, což znamená, že vlastnictví je anonymní, a neplatí se roční daň. Pokud jsou v budově komerční prostory, které se pronajímají, , zisk družstva může částečně pokrýt náklady obyvatel na služby.

Hlavní nevýhody podnikových bytů

Se všemi výhodami jsou však spojeny i určité nevýhody, jako je odpovědnost za cizí majetek, nemožnost rekonstrukce obydlí bez souhlasu členů družstva a komplikovaný pronájem. Největší nevýhodou je však asi to, že byt nemůžete považovat za svůj vlastní, protože v družstvu si můžete koupit pouze podíl, který vám umožňuje byt pronajímat. Když se stanete členem družstva, budete muset platit nájemné, které zahrnuje fond oprav, jehož výše závisí na velikosti bytu, a poplatek za služby. Někdy musíte platit anuitu, což je dluh družstva, který vznikl při koupi budovy nebo při výstavbě.

Zmínili jsme se o nízkých nákladech na družstevní bydlení, ale žádná banka vám neposkytne hypotéku, pokud není zajištěna jinou nemovitostí. Některá družstva jsou však ochotna poskytnout financování a stát se dlužníkem banky a splácet úvěr současně se splácením prostor. Prodej družstevního bytu je mnohem jednodušší – není nutný souhlas družstva a stačí písemná kupní smlouva. Je však důležité, aby měl kupující na paměti, že v souladu se zákonem získává spolu s družstevním podílem automaticky nejen práva, ale i povinnosti, včetně případných dluhů.

Nemůžete jej považovat za investici, protože jej můžete pronajmout pouze se souhlasem družstva, a to si jeho členové nemusí přát. Stanovy společnosti mohou stanovit, že své akcie nemůžete dát do podnájmu nebo je přenechat právnické osobě nebo státnímu příslušníkovi jiné země, a existuje také možnost, že za tuto službu budete muset zaplatit poplatek. Výhodou je, že se nemusíte potýkat s bezohlednými nájemníky.

Velkou nevýhodou je nemožnost rekonstrukce. Zatímco v soukromém bytě si můžete dělat, co chcete, přestavba v družstevním bytě vyžaduje vytvoření a předložení projektové dokumentace družstvu. Je důležité znát stanovy, protože v nich jsou uvedeny všechny podmínky pro schválení rekonstrukce.

Stručně řečeno, nelze říci, zda je koupě družstevního bytu dobrý nápad, protože každý případ je jiný. Pokud chcete žít sami a nespoléhat se na názory jiných lidí, měli byste rozhodně zvážit jinou možnost. Družstva však mohou také chránit zájmy svých členů tím, že se o ně budou do jisté míry starat.

Sdílet tento příspěvek

Další články

Zobrazit všechny

Revoluce v oblasti nemovitostí: 7 nástrojů umělé inteligence pro moderní realitní makléře

Jste realitní makléř, který chce mít náskok před konkurencí a poskytovat svým klientům výjimečné služby? Nehledejte nic jiného než sílu nástrojů umělé inteligence (AI). Od virtuální inscenace po chatboty a tvorbu obsahu – AI zásadním způsobem mění realitní odvětví. V tomto článku se budeme zabývat sedmi špičkovými nástroji AI, které přinášejí revoluci do fungování realitních kanceláří a jejich interakce s klienty.

23 dubna, 2023
6 minut čtení

Hall of Fame

Tým RE/MAX Glorion gratuluje Alexandru Mizjukovi k prestižnímu mezinárodnímu ocenění Hall of Fame.

12 dubna, 2023
2 minuty čtení

Valašský kongres 2022

Největší realitní událost roku

23 listopadu, 2022
1 minuta čtení

O české nemovitosti je stále velký zájem

O bydlení v České republice je bez ohledu na pandemii a karanténní omezení stále zájem.Češi nyní aktivně investují do nemovitostí, kupují byty ve městě i mimo něj, rekreační domy, chaty a chalupy v horských oblastech. Co se týče bytů v horách, poptávka je dána touhou po kvalitním rekreačním bydlení. Nárůst poptávky se nemohl neprojevit na cenách bytů, které okamžitě vzrostly. Ceny bytů a starších domů rostly v průměru poměrně stabilně o 11-13 % v tříměsíčních intervalech.

2 října, 2022
3 minuty čtení

Realitní horoskop na rok 2022

Co očekávat od roku 2022? Na co si dát pozor a jakým otázkám byste měli věnovat čas?Podělíme se s vámi o předpovědi pro jednotlivá znamení souhvězdí.

2 října, 2022
4 minuty čtení

Vánoční veletrhy v Praze

V mnoha městech po celém světě jsou Vánoce neuvěřitelně krásným svátkem. V Praze je však atmosféra nadcházejících svátků obzvlášť kouzelná, a to především díky tradičním výročním jarmarkům. V roce 2017 začínají vánoční veletrhy 20. listopadu a budou se konat na sedmi místech ve městě. Polovina veletrhů však bude otevřena až do začátku katolických Vánoc. Zbytek se postará o předvánoční náladu Pražanů a návštěvníků Prahy před svátky a několik dní po nich.

2 října, 2022
4 minuty čtení
View all