Re/Max Glorion > Aktuality a články > Články o realitách > Český katastr nemovitostí zůstane veřejně přístupný

Český katastr nemovitostí zůstane veřejně přístupný

Sdílet tento příspěvek

Katastr nemovitostí a změny

 

Předpokládalo se, že od června letošního roku se bude muset uživatel pro získání informací z katastru nemovitostí přihlásit prostřednictvím Národního identifikačního a autentizačního portálu. Alternativní možností bylo stále přihlášení pomocí účtu vzdáleného přístupu. Bylo rozhodnuto částečně zablokovat možnosti pro neregistrované uživatele a omezit přehled informací uložených v katastru nemovitostí, přičemž základní údaje, včetně postupu registrace zařízení, byly ponechány k on-line prohlížení.

Od začátku roku se online aplikace pro katastr nemovitostí načítá a funguje velmi pomalu. Důvodem nesrovnalostí bylo automatické stahování informací softwarovými roboty. V polovině března byl tento problém vyřešen posílením technologické infrastruktury.

Vzhledem k neustálému nárůstu vyhledávání dat v automatickém režimu by však tato situace mohla nastat znovu. V květnu tak musel systém zpracovat 92 milionů žádostí, ačkoli maximální možný počet žádostí je 70 milionů. Další nepříjemnou nuancí je únik osobních údajů, čehož okamžitě využili spekulanti přeprodávající pozemky. To byl důvod, proč agentura omezila přístup k informacím neregistrovaným uživatelům.

Později se však od této myšlenky muselo upustit, protože se proti chystaným změnám postavilo velké množství lidí v zemi. Více než 15 000 Čechů založilo skupinu „Otevřený katastr“. Jejím hlavním cílem bylo připomenout úřadům, že katastr nemovitostí zůstává podle zákona veřejný, takže úředníci nemají právo omezovat přístup k jakýmkoli informacím z něj. Otevřenost zdroje nakonec zůstala stejná a technologie CAPTCHA, pomocí které lze rozlišit robota od běžného uživatele, má zabránit přetížení.

Sdílet tento příspěvek

Další články

Zobrazit všechny

Soutěž

Vyhlašujeme soutěž o název pro vznikající bytový komplex

2 října, 2022
1 minuta čtení

Důsledky koronaviru: Češi se obávají finančních problémů

Koronavirus, který se v mohutné vlně přehnal přes celý svět, donutil mnohé přehodnotit své postoje a jednání. Výjimkou nejsou ani obyvatelé České republiky, kteří se k financím staví výrazně obezřetně. Více než polovina Čechů, 53 %, si klade otázku, nakolik je jejich situace stabilní a zda bude možné zachovat status quo i v novém roce

2 října, 2022
3 minuty čtení

Makléř měsíce – Říjen

Gratulujeme makléři Jaroslava Smolná Štorkánová k dosažení nejlepších výsledků v říjnu.

21 listopadu, 2022
1 minuta čtení

Jak se platí za bydlení v České republice

Při rozhodování o koupi nemovitosti v České republice je dobré zjistit si několik podrobností. Náklady na bydlení jsou v této zemi vysoké, zejména pokud jde o hlavní město.Další nákladovou položkou jsou účty za komunální služby, jejichž výše závisí na velikosti nemovitosti, regionu, ve kterém se nachází, způsobu vytápění a dalších faktorech.Níže se podíváme na to, za co zaplatíte více – za byt nebo soukromý dům.

2 října, 2022
3 minuty čtení

ARTE – evropský kulturní kanál v Karlových Varech

Televize ARTE nedávno odvysílala film o životě a podnikání v Karlových Varech.

16 ledna, 2023
1 minuta čtení

Koupě bytu v Praze vyžaduje investici ve výši 16 ročních platů

Již tak poměrně drahé byty v České republice nadále zdražují. Na koupi nového bytu o rozloze 70 m2 v hlavním městě je potřeba nejméně šestnáct průměrných ročních platů. Pro srovnání, před rokem by na takový nákup bylo potřeba 14 platů.

2 října, 2022
2 minuty čtení
View all