Re/Max Glorion > Aktuality a články > Články o realitách > Cena plynu a elektřiny v České republice vzroste

Cena plynu a elektřiny v České republice vzroste

Sdílet tento příspěvek

Změny v českých tarifech se očekávají v lednu, jak oznámil generální ředitel energetické společnosti ČEZ.

Podle Daniela Beneše není zdražení plynu a elektřiny daleko. Ceny plynu se zvýší nejméně o 50 % a ceny elektřiny o třetinu. Změny se dotknou těch spotřebitelů, pro které dosud nebyla stanovena cena těchto výrobků pro rok 2022. Chystané lednové změny společnost oznámila na začátku listopadu a v polovině září velkoobchodní cena elektřiny na pražské energetické burze překročila 100 EURO, tedy zhruba 2530 korun za MWh. Je to vůbec poprvé, co se cena dostala tak vysoko, a překonala tak rekord z roku 2008, kdy 1 MWh stála 90 EUR.

Analytici se domnívají, že české domácnosti budou muset brzy platit vyšší sazby nejen za plyn a světlo, ale také za uhlí.

 

Co vysvětluje růst cen elektřiny?

 

Růst cen elektřiny je způsoben emisními povolenkami, jejichž cena láme rekordy. Uhelné elektrárny a průmyslové podniky jim platí za každou tunu CO2 vypuštěnou do ovzduší. V září tato hodnota přesáhla 60 EURO/tunu. Systém byl navržen s cílem snížit emise plynů a byl zaveden v roce 2005. Petr Bartóc, hlavní ekonom investiční společnosti Natland, v posledních srpnových dnech uvedl, že v blízké budoucnosti není možný vývoj, který by vedl ke snížení nákladů na elektřinu.

Daniel Beneš se domnívá, že zdražení plynu bude větší než zdražení elektřiny a vzroste o polovinu až dvě třetiny. Jak bylo uvedeno výše, velkoobchodní ceny vzrostly na rekordní úroveň. Navíc ceníky řady dodavatelů vykazují několikanásobné změny. Problémy se však týkají mnoha společností i spotřebitelů. Například Bohemia Energy s 900 tisíci zákazníky a Kolibřík Energie s 28 tisíci zákazníky oznámily ukončení činnosti ke konci října. Trh opustil také dodavatel plynu A-PLUS Energie, který měl 150 zákazníků.

Pro zákazníky, kteří dosud nebyli zákazníky ČEZ, samozřejmě žádný nákup elektřiny předem neexistoval. ČEZ jim bude poskytovat své služby za zvýšené ceny, aniž by se jich vzdal.

Sdílet tento příspěvek

Další články

Zobrazit všechny

Nové vlaky na českých železnicích

České dráhy si u společnosti Škoda Transportation Group objednaly 31 třívozových elektrických vlaků RegioPanter za téměř pět miliard korun. Národní dopravce využil prodlouženou smlouvu, kterou s výrobcem podepsal na podzim 2020. Nové komfortní vlaky pro dopravu v Praze, Středočeském, Ústeckém a Královéhradeckém kraji budou dodány v roce 2024. Podle prezidenta Škody Transportation Petra Brzezina prochází železnice zásadní obnovou svých vozidel, která přiláká více cestujících do veřejné dopravy.

2 října, 2022
1 minuta čtení

Zahájení předprodeje nových bytů v Karlových Varech

Tuhnice bytový dům – nadstandardní kvalita v každém metru. Moderní bydlení v Karlových Varech

31 ledna, 2023
1 minuta čtení

Vánoční veletrhy v Praze

V mnoha městech po celém světě jsou Vánoce neuvěřitelně krásným svátkem. V Praze je však atmosféra nadcházejících svátků obzvlášť kouzelná, a to především díky tradičním výročním jarmarkům. V roce 2017 začínají vánoční veletrhy 20. listopadu a budou se konat na sedmi místech ve městě. Polovina veletrhů však bude otevřena až do začátku katolických Vánoc. Zbytek se postará o předvánoční náladu Pražanů a návštěvníků Prahy před svátky a několik dní po nich.

2 října, 2022
4 minuty čtení

Český katastr nemovitostí zůstane veřejně přístupný

Katastr nemovitostí v České republice, který obsahuje údaje o nemovitostech, pozemcích a jejich vlastnících, se měl od června letošního roku výrazně změnit a ztratit status veřejně přístupného zdroje. Předpokládá se, že po určitém datu již anonymní uživatelé nebudou moci vyhledávat údaje o nemovitostech online. Oprávněným uživatelům však měly být informace i nadále k dispozici.
Podle zástupců Zeměměřického a katastrálního úřadu bylo toto rozhodnutí odůvodněno prudkým nárůstem počtu žádostí. Současně agentura doufá, že se jí podaří posílit ochranu osobních údajů uložených v katastru nemovitostí.

2 října, 2022
2 minuty čtení

Valašský kongres 2022

Největší realitní událost roku

23 listopadu, 2022
1 minuta čtení

Úschova finančních prostředků při koupi nemovitosti v České republice

Koupě nemovitosti v České republice je výhodnou investicí, ale má určité nuance. V České republice není zvykem platit přímo prodejci. Jakmile je požadovaná částka doručena do země, musí být svěřena třetí straně, kterou je notář, právník nebo banka. Tento systém se nazývá opatrovnictví a má určité rysy.

2 října, 2022
2 minuty čtení
View all