Re/Max Glorion > Aktuality a články > Články o realitách > Analýza cen nemovitostí 2021-2022

Analýza cen nemovitostí 2021-2022

Sdílet tento příspěvek

Český trh s nemovitostmi zaznamenal v posledních letech dynamický nárůst cen, a to jak u pronájmu, tak u koupě/prodejů nemovitostí, ale náklady na pořízení bydlení se vyplatily. Ti, kteří investovali peníze tímto směrem, dokázali svůj kapitál nejen uchovat, ale také mnohonásobně rozšířit.

Na pozadí COVID-19, války na Ukrajině a spoustu dalších negativních faktorů, díky kterým se v zemi zrychlila inflace, prudce vzrostly náklady na pozemky a stavební materiály, což vedlo k přirozenému růstu cen bytů v průběhu roku.

Česká republika zároveň zůstává zemí, kde chtějí žít místní obyvatelé i cizinci a kde jsou ochotni investovat. Do konce roku 2022 se navíc situace postupně vyrovnává. Zejména zástupci významných developerských společností uvádějí, že se růst nákladů na bydlení v novostavbách zastavil, což je jasně patrné při čtvrtletní srovnávací analýze. Nájemné je stále vysoké, ale náklady na metr čtvereční při koupi bydlení v řadě regionů klesají, což potvrzují údaje našich odborníků o nájemních a kupních cenách.

Český trh s nemovitostmi

Právě zvýšení úrokových sazeb hypoték bylo klíčovým faktorem, který způsobil zpomalení, zastavení a v některých městech i mírný pokles cen bytů. Například v Brně se nyní byt s vyvolávací cenou 7,8 milionu korun prodává za 7 milionů korun, zatímco v březnu 2022 by stál nejméně 8 milionů korun.

Zástupci všech klíčových stavebních společností uvedli, že poptávka po nových domech klesá, ale upozorňují, že srovnání vychází ze dvou vrcholných období. Rok 2021 je rokem rozkvětu trhu s nemovitostmi, hospodářského boomu a vysoké loajality bank při poskytování hypoték. Letošní rok byl však ve stínu opačného trendu, který vedl k odložení rozhodnutí o koupi vlastního bydlení. Měl by se kvůli tomu konečný kupující mít na pozoru? Odpověď zní ne, protože stavitelé jsou konečně ochotni udělat ústupky a každý nabízí určité výhody: slevy na bydlení, lukrativní akce, kuchyně jako dárek a podobně.

V každé situaci je třeba hledat pozitiva. Možná právě teď je ten případ, kdy si můžete vybrat – a to je v České republice, poptávka vždy převyšovala nabídku. Spolupráce s odborníky z naší společnosti vám pomůže snížit rizika a vybrat nejlepší variantu investice, včetně umístění domu.

Sdílet tento příspěvek

Další články

Zobrazit všechny

Koupě bytu v Praze vyžaduje investici ve výši 16 ročních platů

Již tak poměrně drahé byty v České republice nadále zdražují. Na koupi nového bytu o rozloze 70 m2 v hlavním městě je potřeba nejméně šestnáct průměrných ročních platů. Pro srovnání, před rokem by na takový nákup bylo potřeba 14 platů.

2 října, 2022
2 minuty čtení

Inflace v České republice nadále roste

Inflace v České republice nadále roste a její skok je nejrychlejší za posledních 13 let.Podle Českého statistického úřadu dosáhla inflace v září 4,1 %, což je nejvyšší hodnota od listopadu 2008.

2 října, 2022
2 minuty čtení

Realitní horoskop na rok 2022

Co očekávat od roku 2022? Na co si dát pozor a jakým otázkám byste měli věnovat čas?Podělíme se s vámi o předpovědi pro jednotlivá znamení souhvězdí.

2 října, 2022
4 minuty čtení

Nová pobočka Re/Max Glorion v Sokolově

Tento měsíc naše společnost oslavila otevření nové kanceláře Re/Max Glorion v Sokolově

21 listopadu, 2022
1 minuta čtení

Hall of Fame

Tým RE/MAX Glorion gratuluje Alexandru Mizjukovi k prestižnímu mezinárodnímu ocenění Hall of Fame.

12 dubna, 2023
2 minuty čtení

Český katastr nemovitostí zůstane veřejně přístupný

Katastr nemovitostí v České republice, který obsahuje údaje o nemovitostech, pozemcích a jejich vlastnících, se měl od června letošního roku výrazně změnit a ztratit status veřejně přístupného zdroje. Předpokládá se, že po určitém datu již anonymní uživatelé nebudou moci vyhledávat údaje o nemovitostech online. Oprávněným uživatelům však měly být informace i nadále k dispozici.
Podle zástupců Zeměměřického a katastrálního úřadu bylo toto rozhodnutí odůvodněno prudkým nárůstem počtu žádostí. Současně agentura doufá, že se jí podaří posílit ochranu osobních údajů uložených v katastru nemovitostí.

2 října, 2022
2 minuty čtení
View all